Inflace
V dubnu se meziroční inflace podle Českého statistického úřadu dále snížila z 15 na 12,7 procenta.
Ve srovnání s předchozím měsícem, březnem, cenová hladina dokonce mírně poklesla a meziměsíční inflace byla tedy záporná, a to na úrovni -0,2 %.
V květnu můžeme očekávat inflaci kolem 0 %, jelikož opět porovnáváme výsledek s květnem 2022, kde byla 1,8 %. S největší pravděpodobností tedy inflace klesne a brzy se dostane pod 10 %.

Svou roli, zejména pokud jde o ceny zboží, hraje i relativně silný kurz koruny. Ten tvoří vedle úrokových sazeb druhý pilíř aktuálně přísných měnových podmínek. Posílený kurz koruny ředí cenové tlaky dovážené ze zahraničí, které by jinak mohly k inflaci přispívat. To se projevuje ve snižující se inflaci cen dováženého zboží, včetně pohonných hmot a některých potravin.
Na stránkách ČNB se můžeme mimo jiné dočíst, že zatím je brzy na vyhlášení vítězství. Z hlediska České národní banky a její měnové politiky je proto nutné držet měnové podmínky nadále přísné, dokud nebude zcela zřejmé, že klesající inflace skutečně míří až k dvouprocentnímu cíli. Bankovní rada ČNB proto komunikovala, že na příštím zasedání rozhodne, zdali sazby zůstanou stabilní nebo se zvýší. Na snížení úrokových sazeb v nejbližší době bychom určitě nesázeli.
Co způsobuje růst sazeb ČNB?

V grafu výše můžeme vidět, co vše ovlivňují vysoké úrokové sazby. Sazby ČNB jdou nahoru, jsou dražší hypotéky, lidé méně kupují nové bydlení. Tím pádem je menší poptávka a cena nových nemovitostí jde dolů. Pro inflaci je důležitá cena nových nemovitostí, jelikož ty jsou obsaženy ve spotřebitelském koši. Ostatní nemovitosti ve spotřebitelském koši zastoupení nemají.
Na druhou stranu, vyšší úrokové sazby způsobují větší šetření lidí, jelikož na spořících produktech je vyšší zhodnocení. Tím pádem se méně utrácí, je menší poptávka, a to opět způsobuje pokles cen.
Nemovitostní trh v Evropě
Nemovitostní trh bývá hodně individuální. Záleží na tom, jestli se bavíme o rezidenčních nemovitostech, komerčních, dále na lokalitách apod.
Ve Vídni rezidenční nemovitosti poklesly o -12 %, v jiných lokalitách až o -20 %. Ve Stockholmu je pokles o -16 %, ve Švédsku až o -40 %. Ve Švédsku nemá většina lidí fixace delší než 3 měsíce, proto dopady rostoucích sazeb pocítili velice rychle. Problémy tam mají developerské i stavební společnosti. Pokles se nemusí týkat všech lokalit. Například v Madridu či Miláně došlo k růstu cen.
Nemovitostní trh v ČR
V ČR nemovitostní trh spíše zamrzl a je v mírném poklesu. Další vývoj bude záležet na vývoji sazeb.
Problémy začínají zažívat nejen developerské společnosti, ale už i stavební společnosti.
Meziroční pokles výstavby nových rodinných domů je kolem -35 %, díky vysoké ceně stavebních materiálů a úroků na hypotékách.
Akcie
Na akciových trzích se v tomto měsíci nic extra nedělo. Akcie jsou podobně drahé jako minulý měsíc. Pokud však někdo sleduje akcie s cílem denních nákupů a prodejů, tak si určitě zajímavé trendy v tomto měsíci taky našel.


Věděli jste, že…
Z 500 firem, které obsahuje akciový Index S&P 500 (Standard & Poor’s 500) téměř 30 % tvoří 9 společností? Jsou to: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla, Berkshire Hathaway (Warrena Buffetta), United Health Group, Johnson & Johnson a Exxon Mobil.
Dokáže pravidelná investice porazit inflaci a něco vydělat?
Ukážeme si to na částce 5 000 Kč měsíčně (v dnešních cenách), na světových akciích, v české měně, za posledních 20 let a v reálném zhodnocení.
Na grafu níže vidíme, že jsme začali investovat před 20 lety s částkou 2 600 Kč, což odpovídá dnešním 5 000 Kč. S přibývajícími roky a inflací jsme pravidelně navyšovali měsíční vklad až na dnešních 5 000 Kč. Neboli pro někoho to může třeba znamenat, že si stále odkládá 10 % ze mzdy.

No a v případě, že jsme investovali do akciových trhů, tak vidíme modrou čáru = kolik jsme vložili a oranžovou čáru, která udává hodnota mého majetku.

Co můžeme vyčíst z grafu?
- Dopadlo to dobře 😊. V jakém smyslu? Pravidelná investice do akciových trhů porazila inflaci = peníze, které jsme tam na posílali neztratily hodnotu, ba dokonce mají hodnotu vyšší.
- Pravidelná investice neporáží inflaci každý rok spolehlivě
- v prvních letech co jsem poslal, to jsem tam našel
- pak přišla krize ve 2008 a ještě jsem byl ve ztrátě
- od 2012 jsem zažíval období růstu
- od 11/21 zažívám pokles
- Funguje to, ale nemusí to platit každý rok = za poslední 3 roky to určitě neplatí.
Pokud bychom se dívali třeba na 15letý či 10letý horizont, tam pravidelná investice inflaci poráží, funguje to. Na 5letém horizontu toto již nezafungovalo, inflace byla silnější.
Co z toho vyplývá?
- Akciová investice na delším horizontu, min. 10 let, dokáže porazit inflaci
- Je standardní, že některé dílčí roky inflace nad akciemi vyhrává, avšak v konečném součtu na 10ti letém období je to naopak = akcie nad inflací vyhrávají
Naše doporučení
Z pohledu emocí se na akcie můžeme dívat jako na sportovní zápas.
Pokud emočně nezvládám průběžný výsledek daného zápasu (vedu, remíza, prohrávám) a řeším to více než konečný výsledek, tak bych se na daný zápas neměl dívat. To samé platí u akcií. Pokud kladu větší důraz na průběh, nikoliv na konečný výsledek, je lepší do akcií neinvestovat.
- Délka sportovního zápasu = můj investiční horizont
- Průběžný stav zápasu = průběžné kolísání akcií
Celková tabulka k 31. 5. 2023
Co zajímavého zde můžeme vidět?
Měna: tento měsíc přála nezajištěným portfoliím, jelikož dolar posílil o 3,6 %.
Komodity: za poslední rok poklesly o více jak 40 %. Trhy se malinko uklidnily (válka na Ukrajině, Covid). Ceny za poslední rok klesly o 40 %, nicméně stále jsme o cca 90 % výše za poslední tři roky.
Dluhopisy: na krátké období vidíme kladná čísla.

Zdroje:
- KFP s.r.o.
- https://www.cnb.cz/cs/
- https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Obrat-na-inflacni-fronte-cenovy-rust-ustupuje.-S-oslavami-vitezstvi-ale-pockejme./
- Fichtner a.s.
- Patria.cz