Inflace

Když se podíváme na tabulku níže, vidíme inflaci v jednotlivých měsících. Inflace v dubnu 2023 byla -0,2 % ve srovnání s dubnem 2022, kdy byla na úrovni 1,8 %. Když se sečte posledních 12 měsíců, jsme na inflaci 12, 7%, jelikož nám tam vypadl měsíc s hodnotou 1,8. Toť vysvětlení, proč inflace nyní tak kolísá.

Co to znamená? Nechci předpovídat, ale dá se očekávat, že by inflace v dalších měsících mohla jít dolů. Je to hlavně proto, že srovnáváme ceny v tomto měsíci s měsícem v roce 2022. Jak vidíme, hodnoty v roce 2022 jsou hodně vysoké.
Graf níže nám ukazuje, kdo vlastně poráží inflaci na horizontu 10let. Vítězem jsou akcie napříč celým světem, Evropské, akcie USA a to jak v dolarovém vyjádření, tak i v české koruně. Poraženým jsou akcie zaměřené na Asii, dluhopisy a samozřejmě hotovost.

Jak to vidí ČNB?
Cíle ČNB se nemění. To znamená, že cílí na inflaci kolem 2 %. Níže vidíte, jak ČNB předpovídala v dubnu a jak v květnu. Samotná ČNB předpovídá nižší inflaci. Opět číslo 11,2 je srovnání s rokem 2022. Zároveň se zlepšil výhled týkající se HDP. POZOR, jsou to jen prognózy. Víme, jak se několikrát spletli.


Akcie

Většina firem již reportovala své výsledky za první kvartál tohoto roku. V tabulce výše vidíme, že daným firmám se snížil zisk o -1,1 %, a přitom rostly tržby. To že klesly zisky, není překvapení, to se čekalo. Co je zajímavé, je fakt, že výsledky jsou lepší, než se očekávalo. 77 % překonalo očekávání (pokles byl menší než se čekalo). Tato pozitivní zpráva se hned promítla do hodnoty akcií, které šly nahoru.

S&P 500 (Standard & Poor’s 500) je akciový index zahrnující akcie 500 největších na burze obchodovaných podniků v USA. Akcie jsou váženy podle tržního podílu. S&P 500 patří k nejdůležitějším akciovým indexům světa a jeho tradice sahá do roku 1923.
Měna
Z krátkodobého pohledu to pro někoho může být velké téma nyní. A to hlavně proto, že česká koruna posílila za posledních 6 měsíců o 15,3 % a to je vážně dost. V dubnu to bylo o 0,9 %.
Co na to český investor? Světové akcie za šest měsíců udělaly +13 %. Bohužel český investor, který si to přepočítá na českou korunu, realizuje ztrátu více jak -2 %. Tato situace není standardní, je však potřeba říci, že se i v minulosti již několikrát stala.
V dlouhodobějším horizontu však vidíme, že dolar lítá nahoru, dolů a nyní je na hodnotách, na kterých byl před 5, ale i 9 lety.
Pro nezajištěnou investici platí, že měna někdy pomáhá, někdy škodí. Nyní půl roku škodí, před tím pomáhala viz obrázek pohyby za 10 let.


Naše doporučení
je nezajišťovat měnu do CZK, to znamená držet cizí měny, pokud investuji nad 3 roky. Hlavním důvodem je nemít veškerý svůj majetek v české koruně a nebýt 100% závislý jenom na České republice. Bydlíme v ČR, mzdu dostáváme v CZK, nemovitost máme ČR, důchod, rentu pobíráme v CZK atd.
Celková tabulka k 30. 4. 2023

Čísla z dané tabulky můžeme číst různým způsobem. Já jsem si vybral horizont 1 roku ve srovnání s 5ti letým horizontem v segmentu akcií.
Čísla z pohledu měny. Vidíme, jak nám zajištění měny zahýbalo na ročním horizontu s výsledkem (akcie v lokální měně a v CZK. Když se však podíváme na 5letý horizont, tak vidíme, že rozdíly skoro žádné nejsou.
Čísla z pohledu regionů. Můžeme si všimnout, že za poslední rok se o dost lépe daří Evropě, následuje svět a až třetí je USA. Na horizontu 5 let je USA výrazně první, následují světové akcie a Evropa to uzavírá.
Co z toho vyplývá?
DIVERZIFIKOVAT. Dopředu nikdy nevíme, kdo bude vítěz.
Zdroje:
- KFP s.r.o.
- https://www.cnb.cz/cs/