Akciové trhy v únoru klesly

Od počátku roku 2023 jsou stále akcie v zisku. V krátkém období akcie kolísají. V 5letém a delším horizontu jsou světové akcie v zisku, a dokonce porazily inflaci. Neplatí to ale pro všechny části akciového trhu. Například emerging markets (rozvíjející se trhy) za posledních 5 let skončily ve ztrátě.

Inflace
V ČR v lednu inflace vyrostla na 17,5 % p.a. Za samotný leden vyrostla o 6 %. Inflace škodila více, než si možná uvědomujeme. Dost lidí přesně neví, co si za tím číslem přesně představit. Jestli je inflace 17,6% v lednu 2023, tak to znamená, že nárůst spotřebitelských cen stoupl o 17,6% oproti lednu 2022. To znamená, že se každý měsíc od 1/2022 zdražilo o 1,46%.
Zároveň zde vidíme, že akcie jsou určeny k dlouhodobějšímu horizontu 5,10 a více let.

Podívejme se však na inflaci malinko jinou optikou. Optikou, o které se moc nemluví, ale pro úspory klientů je zásadní. Jakou paseku za sebou nechává dlouhodobě vysoká inflace. V tabulce níže vidíme, že ceny stouply za 1 měsíc o 6%, za jeden rok o zmíněných 17,6%. Za tři roky ceny stouply už o 31,9% a za 5 let to je o 40,5%. Pro naspořené peníze to je důležité číslo. Jelikož na 5letém horizontu nám zdražení vymazalo 40,5% naspořených peněz.

ČNB předpokládá, že jsme dosáhli inflačního vrcholu a že v roce 2023 se bude inflace postupně snižovat. Snižování inflace ale znamená, že ceny dále porostou. Jen porostou pomaleji. Pokles inflace neznamená pokles cen. Aby ceny klesly, musela by přijít deflace.
Pro představu, hypotetický příklad, kdyby inflace za 2/2024 byla:
- 0% = znamená to, že ceny nerostou, ale zůstávají stejné (zboží je stejně drahé)
- 6% ročně = znamená to, že se zdražuje každý měsíc o 0,5% = za rok se zdraží o 6%
I inflace např. 6% p.a. po delší dobu je škodlivá.
JAK BOJOVAT S INFLACÍ?
Nemá cenu bojovat s roční inflací, která je 17,6%. Pokud se budeme bavit o bezpečném, nespekulativním investování, tak ji na ročním horizontu těžko porazíme. Správné řešení je, že inflaci budeme řešit dlouhodobě. Správně nastavený finanční plán, kde jsou jasně určené cíle, horizonty, a na základě toho jsou klientovy volné peníze nasměřovány do správných aktiv. V našem případě tomu říkáme „kyblíkový systém.“
Výhled inflace a úrokových sazeb je i nadále silně nejistý, situace se rychle mění. V tomto prostředí nedoporučujeme na 100 % spoléhat na jakýkoli scénář.

Zdroje:
- KFP s.r.o.
- https://www.cnb.cz/cs/