Akcie
Akcie ukazují své typické vlastnosti: dlouhodobý růst, ale krátkodobou volatilitu. Po růstech v předchozích měsících akciové trhy v srpnu pro změnu poklesly. Světové akcie v CZK -0,8 %. Nicméně za poslední rok jsou v zisku 3 %, za 3 roky 26 % a za 5 let 47 %.

Pravidelná měsíční platba ve výši 5 000 Kč za posledních 5 let pro klienty znamenala zisk kolem 60 tis. Dá se to také říci tak, že daný klient má jeden roční vklad zdarma. Neboli, kus odpracoval klient, kus pravidelná investice. V dlouhodobějším horizontu se poměr mezi odpracovanou částí klientem a pravidelnou investicí ještě zásadněji převrací ve prospěch klienta.
Kdo má rád čísla zisk 60 000 Kč za 5 let odpovídá zhodnocení cca 7,5 %p.a.

Rating USA se snížil na druhý nejvyšší. Ratingová agentura Fitch snížila rating USA na druhý nejvyšší z původního „AAA“ na „AA+“. Na trzích se toto snížení nijak dramaticky neprojevilo, protože investoři i nadále považují USA za dlužníka, který je schopen splácet všechny svoje závazky. Z našeho pohledu se na základě této zprávy také nic nemění.
MĚNA
Měny jsou volatilní (kolísavé).
Jelikož klient investuje do aktiv (nakupuje) v různých měnách (dolar, euro, apod), je „závislý“ na tom, jak se jeho domovská měna (v našem případě CZK) vyvíjí vůči ostatním měnám, zejména dolaru a euru.
Je pochopitelné, že český investor chce, aby se dařilo nejen firmám, do kterých investuje, ale i české koruně. Ne vždy se však daří oběma aspektům naráz.
Na 5letém horizontu vidíme, že CZK posílila vůči Euru o 7 %. Dolar je nyní na svém. Euro je vůči koruně stabilnější. Dolar je vůči koruně více volatilní (větší výkyvy).
Jak většina z Vás ví, potenciální ztráta nebo výnos na měnovém kurzu se dá ošetřit tzv. „měnovým zajištěním“. To však zpravidla také něco stojí.

ČNB přestává s intervencemi na podporu koruny. Kdo vývoj pohybu koruny proti euru sleduje, ten ví, že koruna pomalu oslabuje již několik měsíců. ČNB ale při ukončení intervencí kromě oficiálního ukončení intervencí oznámila, že se bude „v rámci režimu řízeného plovoucího kurzu vždy z principu bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny ohrožujícím cenovou či finanční stabilitu“. Proto je dobré – především krátkodobě – nespoléhat na to, že koruna bude ze současných úrovní jen oslabovat, i když dlouhodobě je to vzhledem k vývoji v ČR pravděpodobnější. Při práci s měnami bychom proto neměli vycházet z krátkodobých prognóz, ale z dlouhodobé strategie.
Naše doporučení:
Při práci s měnami bychom neměli vycházet z krátkodobých prognóz vývoje, ale z dlouhodobé strategie.
INFLACE
Inflace v ČR klesá. Aktuálně jsme na 8,8 % meziročně. Meziměsíční inflace byla 0,5 %. Je to stále dost. Při tomto tempu by byla roční inflace 6 %. Proč nám inflace rostla? Měli jsme zde sezónní růst cen (červenec oproti červnu), který nyní odeznívá. Zároveň rostly ceny pohonných hmot o 1,8 %, které se navíc budou promítat i do dalších cen.
Asi již můžeme říct, že se podařilo dostat inflaci pod kontrolu, a to nejen v ČR, ale i v Evropě, USA. Je však otázkou, jak dlouho to vydrží. Historie nám několikrát ukázala, že se inflace může po zhoupnutí dolů opět vrátit na vyšší hodnoty a tam setrvat delší dobu. Co nám může inflaci držet stále vysokou, anebo ji ještě navýšit, je tlak na růst mezd.
MZDY V ČR
Čísla z Českého statistického úřadu říkají, že mzdy za poslední rok rostly v průměru o 7,73 %, ale ceny rostly o 9,63 %. Největší rozdíl je možné sledovat v období posledních tří let. Růst mezd 23,85 % a růst cen 32,06 %. To znamená, že inflace rostla rychleji než ceny, neboli lidé chudli.
Když se podíváme na horizont 5 let, růst cen je stále vyšší než růst mezd. Na dlouhodobějším horizontu 10 a více let je to již obráceně a lidé tedy z dlouhodobého pohledu bohatnou. Pro srovnání graf sloupcový, případně tabulka.


Věděli jste, že…
Průměrný hrubý příjem v ČR je 43 193 Kč.
Medián, tedy 85 % průměru, je 36 816 Kč.
2/3 zaměstnanců mají příjem nižší, než je průměr.
SRPEN NA TRZÍCH
Zajímavá čísla z tabulky
- Měna = vývoj CZK a USD. Koruna posílila za poslední rok o 10,8 %. Přitom se však dostává na hodnoty, kde byla před třemi roky (červená barva).
- Vývoj měny má vliv na nezajištěná portfolia do české koruny. Roční výnos v USD 14,5 % a v CZK 3,3 %. Výnos za tři roky je skoro totožný – 25 % a 26 % viz vývoj měny bod 1 (zelená barva).
- Zlato versus akcie. Říká se, že když klesají akcie, roste zlato a naopak (záporná korelace).
Vidíme, že na horizontu 3 let to platí. Akciím se daří a zlato padá. - Ropa nám opět vyrostla, ale ne již tak významně.
- Hypoindex = říká se, že hypotéky klesají. Ve skutečnosti jde o kosmetickou úpravu.

Zdroje:
- https://www.czso.cz/
- KFP s.r.o.
- Fichtner a.s.
- https://www.morningstar.com/
- Kurzy.cz
- Patria.cz
ozvěte se nám

investiční poradce
S obchodováním na kapitálových trzích jsou spojená rizika. Historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Jakékoliv investiční transakce realizujte vždy v souladu s vaším dlouhodobým investičním plánem a doporučujeme je také vždy konzultovat s investičním poradcem, nebo bankéřem.