Akcie
Světové akciové trhy v červenci pokračovaly v růstu z minulých měsíců a přidaly další 3 %. Za 3 měsíce vyrostly celkem o 10,5 %. Z růstu akciových trhů těží jednorázové i pravidelné investice, které se provedly v minulosti.
Klesají nejistoty, které jsme viděli v minulých měsících. Myslíme tím inflaci, která je (snad) pod kontrolou a s tím související růst úrokových sazeb, který (snad) již také neporoste.

Kde jsou akcie dnes?
Nejsou ještě na vrcholu, kde byly v minulosti. Jsou však výrazně nade dnem. Dnes jsou na hodnotách, kde byly před dvěma lety. Vyjádřeno v české měně.

Akcie jsou dlouhodobou investicí, na dlouhodobé cíle. Graf níže nám ukazuje vývoj světových akcií za posledních 15 let. Z dlouhodobého pohledu vidíme, že situace, která se stala během posledních dvou let je jen takové „malé zhoupnutí“. Jak je vidět, za posledních 15 let se zisk pohybuje v rozmezí 250 – 300%.

CENY NEMOVITOSTÍ
Dostáváme od Vás dotazy ohledně nákupu nemovitostí jakožto investice nebo přímo k užívání. S tím se pojí Vaše dotazy, jak si dnes stojí ceny nemovitostí. Kam se cena může až dostat apod. Proto jsme se podívali na stránky ČSÚ na index cen nemovitostí.

Zdroj: ČSÚ
Nákupy obydlí, nové i starší nemovitosti, realizované ceny, ceny vztaženy k průměru roku 2010
Graf nám začíná rokem 2008, kdy na konci roku 2008 je lehký propad. Přibližně 8 let potom byly ceny stejné, od roku 2016 šly nahoru a vrcholu dosáhly v roce 2022.
Co nám vlastně daný index ukazuje, z čeho se skládá:
- Realizované ceny, za kolik se prodalo (nikoliv nabídkové)
- Nemovitosti koupené domácnostmi (ne firmami)
- Nové nemovitosti mají váhu 16%, stávající nemovitosti mají váhu 84%
- Pro bydlení i pro investice
- Cena jako průměr za čtvrtletí
- Poslední údaj je za 1Q 2023 = index má velké zpoždění

Zdroj: ČSÚ
INFLACE
V Čechách se meziroční inflace snížila na hodnotu 9,7 %. Pozor, stále není nad čím jásat.
Inflace je nižší, než ČNB předpovídala. Čím to je? Zchlazení domácí poptávky (vyšší úrokové sazby), pomalejší růst cen služeb, a to zejména ve stavebnictví.
Meziměsíční inflace je 0,3 %, což je stále dost. Při tomto tempu by byla roční inflace 3,7 % p.a.
Meziroční inflace příští měsíc zřejmě zase klesne. Proč? Nemáme křišťálovou kouli, ale známe mechanismus počítání meziroční inflace. Ten je takový, že se počítá inflace za posledních 12 měsíců viz tabulka níže – již nezohledňuje červen 2022 (1,6 %), ale až červenec 2022 (1,3 %).
Od října inflace zřejmě opět malinko povyskočí nahoru díky administrativním krokům, které se nyní udály (navýšení ceny u nafty atd.).
Meziměsíční míra inflace

Zdroj: ČSÚ
Inflace ve světě také klesá. Blížíme se pomalu do normálu? Je to otázkou. Co však stojí za klesající inflací ve světě?
Návrat situace do normálu. To znamená, že ceny energií klesají po útoku na Ukrajinu. Klesají ceny potravin a odeznívají problémy v dodavatelských řetězcích. Je vidět pokles cen v kontejnerové dopravě.
Domácnosti méně utrácejí. Většinou již utratily vynucené úspory z doby Covidu, kdy nebylo kde utrácet. Raději spoří, protože doba je nejistá. Tím pádem je menší poptávka, a tak obchodníci snižují ceny.
Vlády nestimulují ekonomiku (jako v Covidu).
Vyšší úrokové sazby. Národní banky stále drží úrokové sazby nahoře, případně je ještě budou zdvihat. Tím pádem jsou dražší úvěry pro firmy, rodiny. Naopak vyšší úroky na bankovních vkladech (např. spořících účtech).
FED zvýšil úrokové sazby. Pravděpodobně končí cyklus růstu sazeb. Tyto informace jsou pozitivní pro trhy, které ví na čem jsou. Nejhorší pro trhy jsou totiž informace, díky kterým vůbec neví, co se bude dít.
ČNB ponechává sazby na současné úrovni (od 6/2022). Nepředpokládá rychlý pokles. Sazby by mohly klesat pravděpodobně až v roce 2024. Situaci v ČR dobře popsal člen rady ČNB Jan Procházka. Dle jeho názoru není reálné letos začít snižovat sazby. Vede k tomu přetrvávající napjatá situace na domácím trhu práce spolu s dalším zvýšením úrokových sazeb ve Spojených státech a v eurozóně. Ekonomická situace je u nás složitější a brzké či rychlé snižování sazeb by vedlo k dalšímu zvýšení inflace.
Naše doporučení:
Doporučujeme valorizovat Váš finanční plán a zohlednit inflaci posledních let do hodnoty cílů a renty ve Vašem finančním plánu. Pokud máte o tuto službu zájem, kontaktujte svého finančního poradce, případně se obraťte na nás.
ČERVENEC NA TRZÍCH
Zajímavá čísla z tabulky ČERVENEC NA TRZÍCH?
- Akcie za 3 měsíce vyrostly o 10 %. Dlouhodobý průměr je 7,3 %. Krásná ukázka toho, že akcie dokážou rychle padat, ale i rychle růst.
- Dluhopisy pokračují v růstu cen. Stále jsme za tři roky v mínusu.
- Ropa zdražila o 15 %. Vývoj ropy má zásadní vliv na nárust cen, tudíž inflace.
- Nyní se hodně řeší inflace roční, či měsíční. Podívat se však na inflaci s větším odstupem může být pro někoho jednodušší. Neboli za poslední tři roky se zdražilo o 32 %.

Věděli jste, že…
Z 500 firem, které obsahuje akciový Index S&P 500 (Standard & Poor’s 500) téměř 30 % tvoří 9 společností? Jsou to: Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Tesla, Berkshire Hathaway (Warrena Buffetta), United Health Group, Johnson & Johnson a Exxon Mobil.
Zdroje:
- https://www.czso.cz/csu/czso/mira_inflace
- KFP s.r.o.
- Fichtner a.s.
- https://www.morningstar.com/
ozvěte se nám

investiční poradce
S obchodováním na kapitálových trzích jsou spojená rizika. Historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Jakékoliv investiční transakce realizujte vždy v souladu s vaším dlouhodobým investičním plánem a doporučujeme je také vždy konzultovat s investičním poradcem, nebo bankéřem.