Akciové trhy zakončily rok 2022 poklesem. Co vydělaly trhy v roce 2021, to v roce 2022 ztratily. Po dvou letech jsou přibližně na svých počátečních hodnotách.
Podobně těžký rok si zažily i dluhopisové trhy. České státní dluhopisy prodělaly 5 % až 10 % (podle splatnosti). Americké státní 20tileté dluhopisy prodělaly kolem 20% v CZK. Hodně se mluví o propadech na akciových trzích, ale téměř vůbec se nehovoří o tom, že pro dluhopisy byl rok 2022 nejhorší za posledních 100let.

Zdroj: Morningstar
Pokles je způsoben růstem inflace a růstem úrokových sazeb. V dobách vyšších sazeb investoři požadují vyšší výnosy ze všech aktiv: z dluhopisů, akcií i nemovitostí. Proto klesly ceny akcií i dluhopisů.

Zdroj: KFP
Během roku 2022 narostly spotřebitelské ceny. Neznáme ještě konečné číslo za prosinec, ale za posledních 12 měsíců je inflace 16,3 %. Za 3 roky vyrostla průměrná cenová hladina o 26 %, za 5 let dokonce o 33 %. V tomto případě se bavíme o ČR.
Firmy, které si přes akciové investice kupujeme, dosahují vyšších zisků. Kupujeme si tak ziskovější firmy za nižší cenu. Poměr ceny a zisku měří ukazatel P/E. P/E akciových trhů za poslední rok kleslo z hodnoty 29 na 19 (pro index S&P500). Zároveň roste dividendový výnos akciových investic. Před rokem byl průměrný dividendový výnos amerických firem 1,26 %, letos už je to 1,77 % p.a.
Co zajímavého můžete vyčíst z tabulky níže?
Zde krásně vidíme, jak světové akcie v USD udělaly propad -3,9% za jeden měsíc, ovšem díky posilující koruně pro českého investora, který nemá zajištěnou měnu, to znamená propad větší. Na dvou letém horizontu je výsledek srovnaný a na dlouhodobějším horizontu je pro klienta lepší mít měnu nezajištěnou. Když to shrneme, tak českého investora ovlivňují výsledky nejen firem, ale i kurz měny. Někdy nám měna pomůže, někdy nám uškodí.
Zároveň zde vidíme, že akcie jsou určeny k dlouhodobějšímu horizontu 5,10 a více let.

